Summer 2017

           
1 11:00am
th 01 RNS BradleyCreswick

Coffee Concert

Royal Northern Sinfonia

Pickering Parish Church
2 5:30pm th 02 Orch age of Enlightenment

Gala Concert

Orchestra of the Age of Enlightenment
Sally Beamish (narrator)

Hovingham Hall
3 11:00 am
th 03 Coffee Concert Sophie Bevan

Coffee Concert

A Shakespeare Songbook

Sophie Bevan, Allan Clayton

St John and All Saints’ Church, Easingwold
4 6:00 pm th 04 Opera 1 Garden of disguises

Ryedale Festival Opera

The Garden of Disguises

Orchestra of the Age of Enlightenment

Ampleforth College Theatre
5 4:00 pm th 05 Yorkshire Young Musicians

Young Artist Platform 1

Yorkshire Young Musicians

Penny Stirling, Benjamin Powell

Helmsley Arts Centre
6 5:45 pm

Pre-concert talk

Elizabeth Wilson

The Saloon, Duncombe Park
7 7:00 pm th 07 Truths disguise 1

Truth’s Disguise I

Carducci Quartet,
Simon Callow (reader)

The Saloon, Duncombe Park
8 9:45 pm th 08 Late night Mozart 1

Late-night Candlelit Mozart 1

Orchestra of the Age of Enlightenment
Experience Ensemble

All Saints’ Church, Helmsley
9 11:00 am th 09 Ways with words 1 Lucy Beckett

Ways with Words 1

Lucy Beckett -
Russian Writers and Persecution

Performing Arts Centre, Ampleforth College
10 4:00 pm th 10 Young artists 2 Ampleforth

Afternoon Concert - Young Artist Platform 2

York Brass Quintet

Performing Arts Centre, Ampleforth College
11 7:00 pm th 11 Opera 2 Garden of disguises

Ryedale Festival Opera

The Garden of Disguises

Orchestra of the Age of Enlightenment

Ampleforth College Theatre
12 10:00 am th 12  Pre-concert talk Birdsall

Pre-concert talk

Elizabeth Wilson

St Mary’s Church, Birdsall
13 11:00 am th 13 Truths disguise 2

Coffee Concert

Truth’s Disguise II

Carducci Quartet, Simon Callow (reader)

St Mary’s Church, Birdsall
14 3:00 pm th 14 Ways with words 2 Terry Wait

Ways with Words 2

Terry Waite -
Taken on Trust

Wintringham Community Hall
15 7:00 pm th 15 Double concert 1  Sledmere

Double Concert I

Carducci Quartet
Antidotum Arachne Palisander

Sledmere House and Church
16 10:00 am

Pre-concert talk

Elizabeth Wilson

St Olave’s Church, York
17 11:00 am th 17 Truths disguise 3

Morning Concert

Truth’s Disguise III

Carducci Quartet, Simon Callow (reader)

St Olave’s Church, York
18 7:00 pm th 18 Triple Concert

Triple Concert

 

Castle Howard
19 11:00 am th 19 Kathleen Ferrier Awards

Morning Concert

Kathleen Ferrier Award winners

Gemma Summerfield, Gareth Brynmor John

Helmsley Arts Centre
20 1:00 pm th 20 Strings workshop

Strings Workshop

Jack Liebeck (violin)

Helmsley Arts Centre
21 4:00 pm th 21 Young artists 3

Afternoon Concert - Young Artist Platform 3

The Willow Consort

Danny Purtell (conductor)

St Mary’s Church, Lastingham
22 6:15 pm th 22 Pre-concert talk Helmsley

Pre-concert talk

Elizabeth Wilson

All Saints’ Church, Helmsley
23 7:30 pm th 23 Carducci

Truth’s Disguise IV

Carducci Quartet
Simon Callow (reader)

All Saints’ Church, Helmsley
24 11:00 am th 24 Somi Kim

Coffee Concert

Joseph Shiner (clarinet)
Alice Privett (soprano)
Somi Kim (piano)

St Hilda’s Church, Sherburn
25 2:00 pm th 25 Shiner

Wind Workshop

Joseph Shiner

St Hilda’s Church, Sherburn
26 8:00 pm th 26 Op Nth Scarborough

Dreams and Visions
Orchestra of Opera North

Pavel Kolesnikov (piano)
Jamie Phillips (conductor)

Scarborough Spa, Grand Hall
27 10:00 am th 27 Pre-concert talk Pickering

Pre-concert talk

‘The sun has set’:
Schubert’s Piano Trio in E flat
Katy Hamilton

Pickering Parish Church
28 11:00 am th 28 Coffee Concert Pickering

Coffee Concert

Chloë Hanslip, Pieter Wispelwey,
Danny Driver

Pickering Parish Church
29 4:00 pm th 29 Young artists 4

Young Artist Platform 4

Miranda Wright Singers

Josh Wilkinson (piano)

Pickering Parish Church
30 7:30 pm th 30 Beny Goodman

Benny Goodman at Carnegie Hall

Pete Long and his All-Star Orchestra
Joan Viskant (vocalist)

Milton Rooms, Malton
31 3:00 pm th 31 Ways with words 3 Simon Callow

Ways with Words 3

Simon Callow
– Being Wagner

Galtres Centre, Easingwold
32 6:00 pm th 32 Pre-concert talk Easingwold

Pre-concert talk

Swansongs

Katy Hamilton

St John and All Saints’, Easingwold
33 7:00 pm th 33 John Tomlinson

Swansong

Sir John Tomlinson (bass)
Christopher Glynn (piano)

St John and All Saints’, Easingwold
34 9:45 pm th 34 Late nigh Mozart 2

Late-night Candlelit Mozart 2

Elias Quartet
Sally Beamish (viola)

St Cuthbert's Church, Crayke
35 10:00 am th 35 Pre-concert talk Malton

Pre-concert talk

Schubert at the piano

Katy Hamilton

St Michael’s Church, Malton
36 11:00 am th 36 llr Williams

Morning Concert

Llyr Williams (piano)

St Michael’s Church, Malton
37 7:00 pm th 37 Double Concert 2

Double Concert II

Elias Quartet, Pieter Wispelwey (cello)
Catriona Mackay and Chris Stout

Sledmere House and Church
38 2:00 pm th 38 Sally Beamish again

Sally Beamish in conversation
with Katy Hamilton

St Mary’s Priory Church, old Malton  
39 3:00 pm th 39 Sally Beamish afternoon

Sally Beamish Afternoon

Sally Beamish
Elias Quartet

St Mary’s Priory Church, Old Malton
40 8:00 pm th 40  llr Williams

Llyr Williams (piano)

 

St Mary's Priory Church, Old Malton
41 11:00 am th 41 Amy Harman

Coffee Concert

Amy Harman (bassoon)
Alasdair Beatson (piano)

All Saints' Church, Hovingham
42 2:00 pm th 42 - Folk workshop

Folk Music Workshop

Chris Stout and Catriona Mackay

Ryedale Folk Museum, Hutton-le-Hole
43 7:00 pm th 43 Castle Howard 2

Chloë Hanslip (violin) and
Danny Driver (piano)

 

Castle Howard, Long Gallery
44 9:45 pm th 44 Late night Mozart 3

Late-night Candlelit Mozart 3

Maria Wloszczowska, Matthew Huber
Amy Harman, Alasdair Beatson

All Saints Church, Slingsby
45 11:00 am th 45 Coffee concert Filey

Coffee Concert

Maria Wloszczowska, Matthew Huber
Alasdair Beatson, Peter Thomson

St Oswalds Church, Filey
46 2:00 pm th 46 Piano workshop

Piano and Chamber Music Workshop

Alasdair Beatson

Helmsley Arts Centre
47 4:30 pm th 47 Musicians of Ryedale School

Young Artist Platform 5

Musicians of Ryedale School

Helmsley Arts Centre
48 7:00 pm th 48  tallis scholars

The Tallis Scholars

Peter Phillips (conductor)

Ampleforth Abbey
49 11:00 am th 49 Coffee Concert Sowerby

Coffee Concert

Jess Gillam (saxophone)
Jonathan Fisher (piano)

St Oswalds Church, Sowerby
50 6:45 pm th 50 Frances Jackson conversation

Francis Jackson in conversation
with Richard Shephard

 

St Mary's Church, Lastingham
51 8:00 pm th 51  francis jackson

Francis Jackson at 100:
a celebration

Organists: Philip Moore, Robert Sharpe
Gordon Stewart, John Scott Whiteley

St Mary's Church, Lastingham
52 11:00 am th 52 Coffee Concert Helmsley

Coffee Concert

Lawrence Power (viola)
Huw Watkins (piano)

The Saloon, Duncombe Park
53 3:00 pm th 53 Ways with words 4 Lucy Worsley

Ways with Words 4

At home with Jane Austen

Lucy Worsley

The Saloon, Duncombe Park
54 8:00 pm th 54 Steve Osborne

Steven Osborne (piano)

 

The Saloon, Duncombe Park
55 3:00 pm th 55 Garden Party

Garden Party

Kirkbymoorside Town Brass Band

Worsley Arms Hotel, Hovingham
56 5:30 pm th 56 Festival Service

Festival Service

 

All Saints' Church, Hovingham
57 6:30 pm th 57 Final Gala concert

Final Gala Concert

Royal Northern Sinfonia
Bradley Creswick (violin)
Lawrence Power (viola)

Hovingham Hall